granns.net

Icon

Kan du finde på en smart tagline, måske?…

Granns.net – nu med egen musikservice!

For nylig blev jeg spurgt af en ven, om jeg ikke ville vende plader (hvilket i praksis ville være foregået med iPod eller bærbar – så meget med på noderne er jeg bare!) en times tid til en fest han skulle holde.

Det kunne jeg desværre ikke. Men som en lille trøstepræmie – nok mest til mig selv – samlede jeg alligevel en times musik. Det blev vist ikke spillet, men det skal jo ikke afholde mig fra at gøre det tilgængeligt for andre.

Derfor kan du nu på granns.net/mix finde en ukurant blanding af spøjs tysk 60′er-funk, gammel fransk pop, en del disco og en lidt større del nyere electro/house. Der er en del, du sikkert kender, men forhåbentlig også noget, du ikke kender! Og så en klassiker til at slutte af på…

Det er ikke mikset sammen (men det kunne ellers have været sjovt) så man kan også høre de enkelte numre for sig. Jeg har i øvrigt brugt Opentape som player – det er superlet.

Jeg lader det nok ligge et stykke tid, så man kan vende tilbage, hvis man synes, det er værd at lytte til. God fornøjelse!

Lignende indlæg på granns.net:

Category: Musik

Tagged:

2 Responses

  1. cyclonebill siger:

    Dejligt – jeg har lige holdt min egen lille fest herude på pløjemarken! Tak for det.

  2. Grann siger:

    Glad to be of service!

Leave a Reply

Emner

Arkivet

Grann tager billeder

Se flere på Flickr

Hvem er Grann?

granns.net er Christoffer Granns personlige blog. Mere om ham.

Grann twitter

    RSS Granns bogblog

    • Barack Obama: Dreams from My Father – A Story of Race and Inheritance
      Dreams from My Father er skrevet da Obama gik på Harvard, altså inden han sådan rigtigt gik ind i politik (men udgivet da han var på nippet til at gøre det). Den går også forud for hans anden erindringsbog, The Audacity of Hope. Det er en fin og velfortalt historie om Baracks opvækst, familie og [...]
    • Jørgen Leth: Det Uperfekte Menneske
      Det er svært ikke at anmelde den her bog uden også at anmelde Jørgen Leths liv, for det er jo den historie, bogen fortæller. Og det er let at forstå hvorfor dele af historien har forarget og skabt røre – Leth tegner et billede af sig selv som noget af en liderlig gammel gris; jo [...]

    RSS Grann læser