granns.net

Icon

Kan du finde på en smart tagline, måske?…

Come on, TDC

Jeg har lige opsagt mit bredbåndsabonnement og mit fastnetabonnement hos TDC, da jeg skal flytte (og da det hhv er dyrere end hos alle de andre og ikke nødvendigt længere!).

Jeg havde en rigtig god oplevelse, da jeg ringede til kundeservice for at opsige det – det tog lige præcis halvandet minut at få klaret, og der var ingen sure miner eller næsvise spørgsmål hos damen i den anden ende af røret.
Men to dage efter får jeg så et brev med overskriften “Nedtagning af bredbåndsabonnement”, hvor de første par afsnit lyder:

“TDC har 30. december 2008 erfaret, at forbindelsen som dit TDC Bredbånd er etableret på bliver nedtaget.

Vi vil derfor bede dig om at kontakte kundeservice, således at vi kan aftale hvad der skal ske med din installation.

Du bedes kontakte os inden den 31. januar 2009 da din forbindelse ellers vil blive afbrudt denne dag.”

Ja, men det er jo for helvede det, jeg har bestilt hos jer. Og det er jo så ikke et problem, at telefonlinjen også lukkes. Men det virker som om at fastnet-divisionen og bredbåndsdivisionen ikke snakker sammen derinde? Eller at der når at blive genereret sådan et brev fordi fastnetabonnementet er blevet registreret som ophørt et nanosekund inden bredbåndsabonnementet? Hvis det er tilfældet, så skal systemet enten lige tweakes lidt, eller også skal kundeservicemedarbejderne lære at opsige bredbåndsabonnementet først i sådan et tilfælde. For sådan et brev kan da godt være forvirrende…

Nå, men selve opsigelsesprocessen var som sagt overraskende smertefri, hvilket var en positiv overraskelse og et eksempel på at også afviklingen af kunder er en del af kundecyklussen, man kan optimere.

Jeg har i øvrigt valgt at tegne bredbåndsabonnement hos Fullrate i den nye lejlighed. Overvejede kort Perspektiv Bredbånd, men kom lidt i tvivl efter at have læst om nogle dårlige kundeoplevelser på diverse forums.

Lignende indlæg på granns.net:

Category: Kommunikation

Tagged:

One Response

  1. Lars siger:

    Det er et velkendt problem at hos TDC ved den ene ikke hvad den anden laver.
    Tilykke med Fullrate.
    Har kun hørt godt om dem.

Leave a Reply

Emner

Arkivet

Grann tager billeder

Se flere på Flickr

Hvem er Grann?

granns.net er Christoffer Granns personlige blog. Mere om ham.

Grann twitter

    RSS Granns bogblog

    • 2011 bog-roundup
      Her en lidt sen status på sidste år. I 2011 læste jeg 15 bøger; jeg skrev desuden om en fotobog og et blad her på bloggen. De 15 fordeler sig på 6 gange skøn- og 9 gange faglitteratur – det ligner mig ikke! Tallet bærer præg af, at læsekadencen er blevet noget lavere siden der [...]
    • Malcolm Gladwell: The Tipping Point
      Tipping Point er så absolut en velskrevet, godt researchet populærvidenskabelig bog. Gladwell undersøger hvad det er, der får nogen ideer til at spredes, mens andre ikke spredes. Og hovedpointen er simpel: Små ting kan gøre en stor forskel. Han kortlægger tre faktorer, der spiller en rolle: De rigtige mennesker, mavens, salesmen og connectors; Den rigtige, [...]

    RSS Grann læser