granns.net

Icon

Kan du finde på en smart tagline, måske?…

Tak for i år, Roskilde

Et lidt sent “efter Roskilde”-indlæg, men jeg synes det er værd at fortælle at:

…Da man først fik gransket programmet manglede der ikke navne, jeg gerne vile bruge tid på at se. Der var knap så mange spilletidpunktssammenfald på min bandønskeliste som sidste år, og jeg fik endda også et par indlagte pauser i programmet, men man skal jo spise!

…De “mindre” navne fyldte scenerne rigtigt godt ud, både hvad angår kvalitet og publikum. Og det endda selv om der sådan set manglede 8000 mennesker derude i forhold til, hvad der var planlagt fra festivalens side.

…Blandt andre skal fremhæves The Streets og især Kings of Leon, hvis seje rock stod perfekt til Orange Scene, og de danske bands, der var blevet opgraderet fra Odeon til Arena (Veto og Spleen United).

…Der som sædvanlig var gode overraskelser at hente, hvis man så et band, man ikke kendte. For mig blev Nicole Atkins & The Sea en sådan rigtig god oplevelse.

De bedste koncerter:

1. Hot Chip. Absolut min bedste oplevelse. På plade bliver det let en smule for blip blop’et og finurligt, men med lidt mere bund live rykker det helt vildt. Eneste minus var at favoritnummeret “And I Was A Boy From School” blev pakket ind i et medley, til gengæld er der bonuspoints for lige at flette første vers af “Nothing Compares 2 U” ind i “In the Privacy of Our Love”

2. Spleen United. På trods af tekniske problemer fik bandet deres mørke musik til at blive til noget af en fest. Ikke sådan en med fællessang, men bare sådan en hvor alle står og hopper i takt. og de er altså også sjove, de fester.

3. Girl Talk. Det er sådan set bare nogle lydstumper fra andre sange, Greg Gillis står og mikser sammen. Og han gør det, så det lyder foruroligende magen til hans plade. Men det virker fandeme godt, og der var riiimeligt godt gang i teltet.

4. The Streets. Havde vist været nummer et hvis jeg havde set hele koncerten, hvis man skal dømme efter anmeldelserne (men jeg skulle se Spleen United, jo…).  Ligsom med Hot Chip blev det live til mere og bedre end det er på plade.

5. Sharon Jones & The Dap Kings. Satte fut under teltet søndag eftermiddag med funky soul som vor mor og James Brown lavede den. Meget behageligt og smittende, og især forsangerinden reddede dagen.

Lignende indlæg på granns.net:

Category: Koncerter, Roskilde Festival

Tagged:

Leave a Reply

Emner

Arkivet

Grann tager billeder

Se flere på Flickr

Hvem er Grann?

granns.net er Christoffer Granns personlige blog. Mere om ham.

Grann twitter

    RSS Granns bogblog

    • 2011 bog-roundup
      Her en lidt sen status på sidste år. I 2011 læste jeg 15 bøger; jeg skrev desuden om en fotobog og et blad her på bloggen. De 15 fordeler sig på 6 gange skøn- og 9 gange faglitteratur – det ligner mig ikke! Tallet bærer præg af, at læsekadencen er blevet noget lavere siden der [...]
    • Malcolm Gladwell: The Tipping Point
      Tipping Point er så absolut en velskrevet, godt researchet populærvidenskabelig bog. Gladwell undersøger hvad det er, der får nogen ideer til at spredes, mens andre ikke spredes. Og hovedpointen er simpel: Små ting kan gøre en stor forskel. Han kortlægger tre faktorer, der spiller en rolle: De rigtige mennesker, mavens, salesmen og connectors; Den rigtige, [...]

    RSS Grann læser