granns.net

Icon

Kan du finde på en smart tagline, måske?…

Selv når den går i meta er den gået over stregen…

Jeg blev forbløffet forleden, da jeg læste mig igennem det meste af debattråden på dette indlæg af Joachim Sperling på Business.dk om Apples iPhone (bemærk at kommentarerne står i “omvendt rækkefølge” – altså med den nyeste først. Modsat ex blogs). Det virkede kun som et spørgsmål om tid før Goodwins lov ville kunne finde anvendelse:

Goodwins lov: “As an online discussion grows longer, the probability of a comparison involving Nazis or Hitler approaches one.”

Men tele- og Apple-interesserede er åbenbart ikke de værste, når det kommer til at gå efter manden i stedet for bolden i en diskussion. Se selv her på Kommunikationsforum – det er faktisk ganske underholdende læsning. Og det er både professorer og praktikere, der mestrer mudderkastningens ædle kunst. Herunder lige et uddrag – det er Roy Langer der slår sig løs (det skal dog siges, at han ikke er alene om det!):

“Tak for denne omgang
Tåbeligheder vælter domino-brikker i en uendelig tåbelighed. Se fx Kim Nøhr Skibsted, Bjarne og Bjarne – der blot har meldt sig ud, den ene bl.a. af DKF, den anden ud af kommunikationsbranchen, selvom han er ansat i en kommunikationsvirksomhed. Den tredje spørger efter skæbnefælleskab, men har tilsyneladende aldrig hørt om tid og rum i sociologien.

Hvor dum har man lov til at være og samtidig at løbe rundt med et velbetalt direktør-visitkort i lommen? Fint at melde sig ud, men så hold da endelig kæft, kære venner! Ergo: Tåbeligheder giver blot yderligere plads til tåber og tabere.

Roy”

Lignende indlæg på granns.net:

Category: Kommunikation, Web

Tagged:

3 Responses

  1. Trine-Maria siger:

    Og nu vil jeg jo meget nødig fremhæve mit eget køn :-), men mon der ikke er en god grund til, at der ikke er nogle kvinder med i de her såkaldte “samtaler”?

  2. Grann siger:

    Ha ha. Sådan havde jeg ikke lige set på det.

    Der er nu også kvinder, der kan gøre sig bemærket i kommentarfelterne rundt omkring, tror jeg. Men lige i den her forbindelse har du måske fat i noget.

    Interessant betragtning, i hvert fald – og hvis man generaliserer lidt, så er der sikkert noget om det…

  3. Grann siger:

    Update. Roy Langer har nu beklaget sin lidt voldsomme fremfærd:

    “Indlægget var bragende løst krudt skudt fra reptilhjernen i en ikke særlig afbalanceret debat. Jeg kan ikke slette det, men kan godt erkende og beklage en begået fejl.”

    En fantasifuldt formuleret undskyldning, men ikke desto mindre en undskyldning. Men det gør jo ikke debatten, der ligger forinden, mindre læseværdig…

Leave a Reply

Emner

Arkivet

Grann tager billeder

Se flere på Flickr

Hvem er Grann?

granns.net er Christoffer Granns personlige blog. Mere om ham.

Grann twitter

    RSS Granns bogblog

    • Barack Obama: Dreams from My Father – A Story of Race and Inheritance
      Dreams from My Father er skrevet da Obama gik på Harvard, altså inden han sådan rigtigt gik ind i politik (men udgivet da han var på nippet til at gøre det). Den går også forud for hans anden erindringsbog, The Audacity of Hope. Det er en fin og velfortalt historie om Baracks opvækst, familie og [...]
    • Jørgen Leth: Det Uperfekte Menneske
      Det er svært ikke at anmelde den her bog uden også at anmelde Jørgen Leths liv, for det er jo den historie, bogen fortæller. Og det er let at forstå hvorfor dele af historien har forarget og skabt røre – Leth tegner et billede af sig selv som noget af en liderlig gammel gris; jo [...]

    RSS Grann læser