granns.net

Icon

Kan du finde på en smart tagline, måske?…

TDC i sadlen igen

TDC er helt oppe på beatet når det gælder reklame, og vil heller ikke stå tilbage for gratisaviserne når det gælder om at genere trafikanterne. Derfor havde stort set alle cykler parkeret bag Hovedbanegården i dag fået et nyt sadelbetræk i løbet af dagen.

Betænksomt af dem at vælge en dag hvor det har regnet, så det har bare en minimal relevans. Jeg kan lige forestille mig hvordan marketingfolkene har siddet og gnedet sig i hænderne over deres påfund:

“Vi kan få dem fremstillet for 50 øre stykket, og så kan min søn og hans kammerat sætte dem på cyklerne – de skal bare have en tur på Burger King for det.”

Jeg har også hørt om “kør ordentligt i trafikken”-cykelbetræk. Det er måske en anelse mere forståeligt, men alligevel.

Lignende indlæg på granns.net:

Category: Kommunikation

Tagged:

Leave a Reply

Emner

Arkivet

Grann tager billeder

Se flere på Flickr

Hvem er Grann?

granns.net er Christoffer Granns personlige blog. Mere om ham.

Grann twitter

    RSS Granns bogblog

    • Barack Obama: Dreams from My Father – A Story of Race and Inheritance
      Dreams from My Father er skrevet da Obama gik på Harvard, altså inden han sådan rigtigt gik ind i politik (men udgivet da han var på nippet til at gøre det). Den går også forud for hans anden erindringsbog, The Audacity of Hope. Det er en fin og velfortalt historie om Baracks opvækst, familie og [...]
    • Jørgen Leth: Det Uperfekte Menneske
      Det er svært ikke at anmelde den her bog uden også at anmelde Jørgen Leths liv, for det er jo den historie, bogen fortæller. Og det er let at forstå hvorfor dele af historien har forarget og skabt røre – Leth tegner et billede af sig selv som noget af en liderlig gammel gris; jo [...]

    RSS Grann læser