granns.net

Icon

Kan du finde på en smart tagline, måske?…

Noma: Vintervejr på tallerkenen

I forgårs var jeg på Restaurant Noma, som vist nok er det tætteste, vi i Danmark har på to Michelinstjerner. Her spiste jeg otte retters skaldyrsmenu, med en til lejligheden sammensat vinmenu. Og det var meget, megt godt! (også dyrt)

Det var også meget fantasifuldt og originalt. Restauranten bruger kun nordiske råvarer – blandt andet det ældgamle, islandske mælkeprodukt skyr (ja, det er opskriften, der er ældgammel, altså) – men sammensætter dem til moderne, spændende retter.

Og jeg synes man må tage hatten af for enhver kok, der kan finde på at lave krabbe med agurkesauce (ikke sovs – sauce!), müesli af kartoffelskræller, dertil sne (jeps – sne!) af kærnemælk og peberrod – og så få det til at smage, som om de ting bare hører sammen. Og jo, sneen ikke bare lignede, men havde også samme konsistens som sne.

Derudover var servicen selvfølgelig perfekt. Bemærk også, at det på en fin restaurant ikke hedder “og” eller “og så er der også” eller sådan noget. Nej, “dertil” hedder det – hver gang.

Lignende indlæg på granns.net:

Category: Mad

Tagged:

2 Responses

  1. Jonas Kjær siger:

    Hej Christoffer.

    Det lyder godt nok lækkert!
    Hvad var anledingen?

  2. Grann siger:

    Det var lige præcis lækkert. Og det var belønning for noget frivilligt arbejde. Så surt slid betaler sig nogle gange alligevel :-)

Leave a Reply

Emner

Arkivet

Grann tager billeder

Se flere på Flickr

Hvem er Grann?

granns.net er Christoffer Granns personlige blog. Mere om ham.

Grann twitter

    RSS Granns bogblog

    • Barack Obama: Dreams from My Father – A Story of Race and Inheritance
      Dreams from My Father er skrevet da Obama gik på Harvard, altså inden han sådan rigtigt gik ind i politik (men udgivet da han var på nippet til at gøre det). Den går også forud for hans anden erindringsbog, The Audacity of Hope. Det er en fin og velfortalt historie om Baracks opvækst, familie og [...]
    • Jørgen Leth: Det Uperfekte Menneske
      Det er svært ikke at anmelde den her bog uden også at anmelde Jørgen Leths liv, for det er jo den historie, bogen fortæller. Og det er let at forstå hvorfor dele af historien har forarget og skabt røre – Leth tegner et billede af sig selv som noget af en liderlig gammel gris; jo [...]

    RSS Grann læser